петок, 5. јуни 2020. Вести денес: 8
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

На Филипини 11 луѓе починале од кокосово вино

На Филипини 11 луѓе починале од кокосово вино

Најмалку 11 лица починаа на Филипините, а над 300 се згрижени в болница, откако пиеле вино од кокос, што, меѓу другото, се консумирало и на божиќните забави, соопштија денеска локалните власти.

Труењето се случило во покраините Лагуна и Ќезон, јужно од главниот град Манила. Некои од заболените самите го купиле виното, а други го добиле како подарок од локалните власти за празниците, соопшти Министерството за здравство.

Нерегулираното производство и продажба на, инаку – популарниот пијалак Ламбаног, е вообичаена на Филипините. А, често се прави и нелегално, со ставање штетни и опасни додатоци.

Коронавирус