недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

На британскиот брег,во рибарски брод, откриени 69 албански имигранти

На британскиот брег,во рибарски брод, откриени 69 албански имигранти

Британската полиција уапсила 69 албански државјани при обид илегално да влезат на терторија на земјата со рибарски брод, пренесуваат албанските медиуми.

Рибарскиот брод отповил од Остенд, Белгија а се закотвил во источнот дел на британскот брег кај Хареич, вчера во утринските часови а во него имало 72 лица.

Тројца членови на екипажот, двајца украински и еден летонски државјанин се уапсени под обвинение за обезбедување нелегална имиграција, додека станатите 69 лица, сите албански државјани, биле уапсени под сомнение за кршење на законот за имиграција.

– Јасно е дека станува збор за сериозен инцидент и сериозен обид за кршење на границите на Велика Британија. Работејќи со нашите партнери, решени сме да сториме се што можеме за да ги разбиеме криминалните мрежи за шверц на луѓе и да ги спречиме да ги искористуваат мигрантите заради профит,изјавиле од биртанската полиција.

Коронавирус