петок, 26. ноември 2021. Вести денес: 151
home Вести

На Алјаска рекордна температура од 32 степени

На Алјаска рекордна температура од 32 степени

Температурата на меѓународниот аеродром во најголемиот град на Алјаска, Енкориџ, достигна рекордни 32,22 степени.

Највисоката температура во овој град претходно е измерена на 14 јуни 1969 година и изнесувала 29,44 степени, информира Боб Клеј од Националната метеоролошка служба.

Тој додаде дека просечната температура за јули во Енкориџ е 23,89 степени.

Коронавирус