четврток, 13. август 2020. Вести денес: 104
Во живо

Прес-конференција на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски

home Вести

„Мртовец“ оживеал, но подолго време не смеел да ја напушти мртовечницата

„Мртовец“ оживеал, но подолго време не смеел да ја напушти мртовечницата

Пациент во болница во Колумбија бил прогласен за мртов и бил испратен во мртовечница… Но, по кусо време, роднините откриле дека тој е жив.

Хуан Хозе Муњос Ромеро (67) е примен в болница со зголемен крвен притисок. На 6 јули лекарите го прогласиле за починат. Роднините, сепак, не им верувале на лекарите, но не им било дозволено препознавање поради мерките против корона-пандемијата.

Подоцна, сепак, ќерката на пациентот некако стигнала до неговото „тело“, па видела дека татко ѝ сѐ уште дише, а очите му се отворени. Лекарите се обиделе да ја убедат дека тоа е само реакција на телото по смртта. Жената била упорна и настојувала да го однесе татко сѝ во друга клиника.

Синот на Ромеро подоцна рекол дека таа лекарска грешка дополнително му наштетило на човекот и, сега тој страда од исхемија. (МИА)

Коронавирус