понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

„МОЖЕ ДА ТРАЕ НЕКОЛКУ ГОДИНИ“ – научник на СЗО испрати порака до светот и многумина ги остави во шок

„МОЖЕ ДА ТРАЕ НЕКОЛКУ ГОДИНИ“ – научник на СЗО испрати порака до светот и многумина ги остави во шок

Доминик Двајер, член на тимот на Светската здравствена организација (СЗО) кој го посети кинескиот Вухан, каде што за прв пат беше регистриран коронавирусот, денес изјави дека е изненаден од комплексноста на откривањето на потеклото на пандемијата и посочи дека научниците имаат години наназад истражување напред, пренесува Ројтерс.

Микробиологот и инфектологот Доминик Дваер изјави дека тимот во Вухан добил пристап што го побарал од кинеските власти, додека се обидувал да разбере што се случило во првите денови на пандемијата.

– Секој знае дека пандемијата потекнува од пазарот Хуанан во Вухан, но клучно е да откриеме што се случило во тоа време и пред тоа – истакна Двајер.

фото: NG HAN GUAN / TANJUG/AP

Тој го потврди мислењето на неговиот колега од тимот на зоолози и експерт за болести на животни Питер Дашак, кој укажа на тешкотијата за разбирање на болеста.

– Дури и со САРС и ебола, имаме некои идеи, но никој не знае, ние исто така не ги знаеме точните околности на ХИВ, изјави Дашак за Ројтерс во четвртокот.

Тимот на СЗО ги посети болниците, истражувачките центри и пазарот Хуанан во Вухан, каде нивните контакти беа ограничени на посети организирани од нивните кинески домаќини.

Дваер рече дека тимот ги завршил своите посети и се подготвува да ги претстави резултатите од своето истражување што е можно појасно, земајќи го предвид степенот на јавен интерес. Планот е да се направи ова пред 28-дневната виза на членовите на тимот да истече на крајот на следната недела.

Тој рече дека се потребни повеќе истражувања во врска со начинот на пренесување на вирусот од животни на луѓе, како и повеќе тестови на антитела кон корона вирусот кај луѓе кои не покажале симптоми на болеста.

– Имајќи ги предвид податоците што ги имаме во моментов и ги комбинираме со долгорочни проекти, значи дека сето ова може да трае неколку години, заклучи Дваер.

ЕУРО 2020

Македонија