среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Москва не планира да ја евакуира својата амбасада од Кабул

Москва не планира да ја евакуира својата амбасада од Кабул

Москва не планира да ја евакуира својата амбасада во Кабул додека талибанските борци се пред   главниот град на Авганистан, изјави Замир Кабулов, портпарол на Министерството за надворешни работи на Русија.

– Не е планирана евакуација, рече Кабулов нагласувајќи дека одржува „директен контакт“ со рускиот амбасадор во Кабул. Персоналот на амбасадата продолжува да работи, додаде тој.

Русија е меѓу земјите што добија гаранции за безбедност од талибанците за нивните амбасади, додаде Кабулов.

– Ги добивме овие гаранции пред извесно време. Русија не е единствената што ги доби, изјави тој.

Портпаролот на талибанците Сухаил Шахин изјави дека тие имаат „добри односи со Русија“ и „заедничка политика за безбедни услови за функционирање на руските и други амбасади“.

Локални избори 2021