петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Вести

Москва: Ефикасноста на вакцината „Спутник V“ е 92 отсто

Москва: Ефикасноста на вакцината „Спутник V“ е 92 отсто

Ефикасноста на вакцината „Спутник V“ против новиот коронавирус, што е во третата фаза на испитување во Русија, изнесува 92 отсто, соопшти денеска Рускиот фонд за директни инвестиции.

Во соопштението на Твитер се наведува дека пресметките се засновани на дистрибуцијата на 20 потврдени сличаи забележани во контролната, плацебо група и во групата што ја примила вакцината.

Исто така се додава дека ефикасноста е докажана врз основа на првите привремени анализи на податоците од 21 ден откако доброволци ја примија вакцината.

Во текот на третата фаза на испитување учествуваа од 20.000 до 40.000 добровилци во 29 медицински институции, а во првата и втората фаза учествуваа 16.000 луѓе. Не се забележани непредвидливи несакани ефекти кај вакцинираните лица, само краткотрајни ефекти – синдром сличен на грип,вклучително изголемена телесна температура, слабост, замор и главоболка.

Клинички испитувања на вакцината „Спутник V“ се извршуваат и во Белорусија, Обединети Арапски Емирати, Индија и во Бразил.

Коронавирус