понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 42
home Вести

Монструм ја труел храната за бебиња во продавница: Во секоја тегличка имало доволно отров да убие, а мотивот е…

Монструм ја труел храната за бебиња во продавница: Во секоја тегличка имало доволно отров да убие, а мотивот е…

Маж (54) е осуден во Германија на 12 ипол години затвор за обид за убиство, зошто ставал отров во храната за бебиња и возрасни.

Обвинетиот признал дека на полиците од супермаркетите и малопродажните мест во градот Фридрихсхафен минатата година ставал тегли со храна полни со отров и им ги нудел на потрошувачите.

Исто така признал дека мотив му било да ги присили компаниите да му платат 11,75 милиони евра за да открие каде се тегличките полни со отров.

Теглите со храна содржеле доволно количество на етилен гликол, токсична течност без мирис, која би можела да усмрти дете, наведоа обвинителите.

Само чиста среќа и брзата акција на полицијата спречи дете да не биде повредено ниту едно дете, рече главниот обвинител.