среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 158
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Молдавија треба да се опреми по стандардите на НАТО, тврди британскиот министер за надворешни работи

Молдавија треба да се опреми по стандардите на НАТО, тврди британскиот министер за надворешни работи

Лиз Трас, британскиот министер за надворешни работи, откри дека земјата започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно оружје во Молдавија за да ја заштити од Русија.

Таа рече дека сака да ја види земјата, лоцирана југозападно од Украина, „опремена според стандардите на НАТО“.

Молдавија во моментов не е членка на НАТО и постои загриженост дека таа би можела да стане мета на Владимир Путин по завршувањето на војната во Украина.

Во интервју за Телеграф, Трас рече: „Би сакал да ја видам Молдавија опремена според стандардите на НАТО. Разговараме за ова со нашите сојузници“. (МИА)

Коронавирус