среда, 28. септември 2022. Вести денес: 182
home Вести

Молдавија е првата европска земја која доби вакцини од Ковакс

Молдавија е првата европска земја која доби вакцини од Ковакс

Молдавија е првата европска земја што доби вакцини против коронавирус од глобалната програма Ковакс, соопшти денеска претседателката на земјата Маја Санду.

Таа на Твитер напиша дека синоќа во Молдавија пристигна првата транша од 14.000 дози вакцини.

Во Молдавија имунизацијата почна пред три дена со вакцините на АстраЗенека кои и ги подари Романија.

Коронавирус