среда, 7. декември 2022. Вести денес: 52
home Вести

Молба на полицијата стана хит низ целиот свет: Воздржете се од криминал до утре, сега е многу топло! (ФОТО)

Молба на полицијата стана хит низ целиот свет: Воздржете се од криминал до утре, сега е многу топло! (ФОТО)

Полицијата на американската сојузна држава Масачусетс ги замолила граѓаните да се воздржат до утре од криминал и незаконски активности.

Ваква невообичаена молба била упатена поради топлотниот бран кој го зафати ова подрачје, објави денеска телевизијата Си Ен Ен.

– Едноставно е премногу топло за кршење на законот, наведува полицијата во градот Брејнтри во Масачусетс и им порача на граѓаните за време на горештините да останат во затворени простории и да ги прекинат незаконските дејствија додека не се разлади.

Полицијата препорачува гледање серии, играње игрици или вежбање карате дома, додавајќи дека „следниот состанок со разбојниците веројатно ќе биде в понеделник кога ќе се разлади“.

Најмалку шест лица починале поради топлотниот бран во САД, а во Њујорк и Вашингтон се измерени 38 степени Целзиусови. Горештините во централниот дел на САД и на атлантскиот брег би требало да траат до вечерва по локално време.

Американските власти наведуваат дека температурите денеска на некои места стигнале до 45 степени, поради што им се советува на граѓаните да ги ограничат своите активности на отворено.

Qatar 2022