петок, 30. септември 2022. Вести денес: 48
home Вести

„Модерна“ започнува со тестирање на вакцината против јужноафриканскиот вид

„Модерна“ започнува со тестирање на вакцината против јужноафриканскиот вид

Во средината на март, во САД ќе започнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата „Модерна“ против јужноафриканскиот вид, изјави водителот Ентони Фаучи, водечки имунолог во Америка.

– Испитувањата од првата фаза ќе започнат наскоро, рече имунологот на прес-конференцијата што ја одржа тимот на Белата куќа, одговорен за борба против лезии, пренесе Хина.

Засега, „ефикасноста, но само безбедноста и имуногеноста“ на производот, односно неговата способност да предизвика реакција на имунитет, нема да се изучува, прецизира Фаучи, додавајќи дека првата фаза ќе се спроведе кај мал број луѓе .

Коронавирус