среда, 27. јануари 2021. Вести денес: 129
home Вести

„Модерна“: Во првиот квартал од 2021 година ќе бидат достапни 100 милиони вакцини

„Модерна“: Во првиот квартал од 2021 година ќе бидат достапни 100 милиони вакцини
A medical syringe and a vial in front of the Moderna logo are seen in this creative illustrative photo. More than one hundred fifty COVID-19 coronavirus vaccine are in development across the world, several of which have the third phase of clinical trials, as media reported. (Photo illustration by STR/NurPhoto via Getty Images)

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ соопшти дека очекува во првиот квартал од 2021 година да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози експериментална вакцина против Ковид-19.

Компанијата наведе дека 85 до 100 милиони дози вакцина ќе бидат достапни во САД, а 15 до 25 милиони надвор од земјата.

„Модерна“ планира следната година да произведе меѓу 500 и една милијарда дози вакцина за целиот свет.

Коронавирус