понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Модерна верува дека нејзината вакцина е ефикасна против новиот вид коронавирус

Модерна верува дека нејзината вакцина е ефикасна против новиот вид коронавирус

Компанијата Модерна синоќа соопшти дека очекува имунитетот стекнат со нејзината вакцина против коронавирусот да биде заштита и против новиот вид на вирусот што се појави во Велика Британија.

Компанијата ја изнесе таа проценка врз основа на претходни податоци.

Модерна наведува дека планира да спроведе тестирање за да ја потврди ефикасноста на вакцината против кој било вид на вирус.

Коронавирус