сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 46
home Вести

„Модерна“ од вакцината очекува приход од 19,2 милијарди долари

„Модерна“ од вакцината очекува приход од 19,2 милијарди долари
A medical syringe and a vial in front of the Moderna logo are seen in this creative illustrative photo. More than one hundred fifty COVID-19 coronavirus vaccine are in development across the world, several of which have the third phase of clinical trials, as media reported. (Photo illustration by STR/NurPhoto via Getty Images)

Американската фармацевтска компанија Модерна денеска соопшти дека годинава очекува 19,2 милијарди долари приход од вакцината против коронавирусот.

Компанијата првото тромесечје го заврши со добивка, за првпат откако е основана. Во првото тромесечје, вакцината на Модерна и донела приход од 1,7 милијарди долари. Вкупниот приход изнесувал 1,9 милијарди долари, во споредба со осум милиони долари во истиот период лани.

Во февруари Модерна најави дека приходот од продажбата на вакцината годинава ќе изнесува 18,4 милијарди долари.

Претставници на компанијата информираа дека годинава треба да се испорачаат 800 милиони до милијарда дози од вакцината, а во 2022 година уште три милијарди.

До крајот на месецот планираат да побараат целосно одобрување во матичната земја – САД.

Коронавирус