недела, 28. февруари 2021. Вести денес: 30
home Вести

Модерна Инк соопшти дека нивната вакцина ги неутрализира новите мутации на коронавирусот

Модерна Инк соопшти дека нивната вакцина ги неутрализира новите мутации на коронавирусот

Модерна Инк денеска соопшти дека нивната вакцина против Ковид-19 произвела антитела кои ги неутрализираат новите мутации на коронавирусот пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка.

Се очекува вакцинацијата со две дози на вакцината на Модерна против Ковид-19 да ги заштити луѓето од новите мутации кои се откриени до денеска, соопшти компанијата. (МИА)

Коронавирус