недела, 5. декември 2021. Вести денес: 113
home Вести

ММФ: Авганистанската економија ќе има пад до 30 отсто, можна бегалска криза

ММФ: Авганистанската економија ќе има пад до 30 отсто, можна бегалска криза

Авганистанската економија може да се намали за 30 проценти оваа година, и тоа најверојатно ќе поттикне бегалска криза што ќе ги зафати соседните земји, Турција и Европа, објави Меѓународниот монетарен фонд.

ММФ ја прекина финансиската помош за Авганистан од 370 милиони долари во август поради „нејаснотиите во меѓународната заедница“ околу признавањето на новата талибанска влада, јави Би -Би -Си.

Владата на американскиот претседател Џо Бајден на почетокот на минатиот месец објави дека не планира да ослободи милијарди долари вредни авганистански резерви злато, инвестиции и девизни резерви што ги има Авганистан во САД, а кои Вашингтон ги замрзна откако талибанците ја презедоа власта.

ММФ соопшти дека авганистанската економија, зависна од хуманитарна помош, е „загрозена од тешки фискални кризи и плаќање на билансот на плаќања“. Соодветниот пад на животниот стандард доведува милиони луѓе во ризик од сиромаштија и може да доведе до хуманитарна криза“, се вели во економската прогноза на ММФ.

Организацијата со седиште во Вашингтон очекува Авганистан да има економско и безбедносно влијание врз регионот и пошироко, и очекува зголемување на бројот на бегалци.

Коронавирус