вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 7
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Вести

Мистериозна треска убива деца во Индија: Околу 50 лица умреле, ниту еден не е позитивен на коронавирус

Мистериозна треска убива деца во Индија: Околу 50 лица умреле, ниту еден не е позитивен на коронавирус

Повеќе од една недела, децата во некои делови на северната индиска држава Утар Прадеш се будат со висока температура и се потат. Најмалку 50 лица, претежно деца, починаа од треска, а неколку стотици беа примени во болниците во шест окрузи во источниот дел на државата. Ниту еден од починатите не бил позитивен на Ковид-19.

Многумина од нив се жалеле на болки во зглобовите, главоболка, дехидрација и гадење. Во некои случаи, тие пријавиле осип што се шири на нозете и рацете.

Во време кога се чини дека Индија полека се опоравува од смртоносниот втор бран на коронавирус, смртните случаи во државата Утар Прадеш предизвикаа панични наслови за „мистериозна треска“.

Лекарите во неколку погодени области веруваат дека денга, вирусна инфекција пренесена од комарци, може да биде главната причина за смртта.

Тие велат дека многу пациенти биле однесени во болница со ниски тромбоцити – компонента на крвта што помага да се формираат згрутчување, што се карактеризира со тешка форма на денга.

– Пациентите, особено децата, умираат многу брзо во болниците, вели д -р Нита Кулшреста, здравствен службеник во областа Фирозабад, каде минатата недела починаа 40 лица, меѓу кои 32 деца.

Денгата, пренесена од женски комарци, е претежно тропска болест и циркулира во Индија стотици години. Ендемично е во повеќе од 100 земји, но околу 70 проценти од случаите доаѓаат од Азија. Постојат четири вируси на денга, а децата имаат до пет пати поголема веројатност да умрат за време на друга инфекција со денга отколку возрасните.