вторник, 2. јуни 2020. Вести денес: 107
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

МИСТЕРИЈАТА РЕШЕНА: Еве дали можете да се заразите од коронавирус преку пратки од Кина

МИСТЕРИЈАТА РЕШЕНА: Еве дали можете да се заразите од коронавирус преку пратки од Кина

Примачите на пратки и писма од Кина не се изложени на ризик од зараза од коронавирус, соопшти Светската здравствена организација на Твитер.

„Луѓето кои примаат пакети од Кина не се изложени на ризик од зараза од коронавирусот. Според последните анализи, вирусот не живее долго на површината на предметите, како што се писма или пакети, се наведува во соопштението.

Досега бројот на починати од коронавирусот достигна 259 луѓе, а речиси 12.000 лица се заразени низ светот.

Коронавирус