четврток, 28. јануари 2021. Вести денес: 82
home Вести

Мишел: Следната недела важен самит на ЕУ во Брисел

Мишел: Следната недела важен самит на ЕУ во Брисел

Лидерите на 27 земји членки на ЕУ ќе допатуваат следната недела во Брисел, каде ќе присуствуваат на самитот кој ќе се одржи на 10 и 11 декември, најави претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.

Тој истакна дека физичкото присуство на лидерите на земјите од ЕУ, и покрај пандемијата на Ковид-19, е неопходно со цел да се договорат околу повеќе важни прашања.

– Самитот ќе се одржи во Брисел со физичко присуство. Тоа е добро бидејќи темите кои се на дневен ред бараат да се сретнеме, да седнеме заедно во иста просторија и да донесеме заедничка одлука за важните прашања, нагласи Мишел.

Претседателот на ЕС додаде дека на ЕУ и е потребно единство, транспарентност и ефикасност, до кои побрзо ќе дојде со физичка средба, отколку преку видео-конференција.

На декемврискиот состанок лидерите на ЕУ треба да донесат одлуки за односите со Турција, новата администрација на САД, за Брегзит, стратегија за вакцинација во Европа и други важни прашања.

Коронавирус