петок, 26. ноември 2021. Вести денес: 151
home Вести

Министрите за енергетика на ЕУ без конкретни решенија за кризата

Министрите за енергетика на ЕУ без конкретни решенија за кризата

Министрите за енергетика на ЕУ не донесоа никакви конкретни одлуки како одговор на енергетската криза, соопшти на прес-конференција еврокомесарката за енергетика Кадри Симсон по завршувањето на вонредниот состанок на министрите за енергетика.

– Имаме јасен мандат од лидерите на ЕУ да ги искористиме сите наши алатки за да се справиме со кризата. Европската комисија претстави пакет мерки, сега мора да ја продолжиме оваа работа. Треба да ги заштитиме нашите потрошувачи и бизниси, рече таа, без да презентира конкретни мерки против кризата.

Еврокомесарката појасни дека во декември ЕК ќе претстави стратегија за премин од природен гас на водород, јави Бгнес.

Коронавирус