сабота, 19. септември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Минатата година убиени рекорден број активисти за животна средина

Минатата година убиени рекорден број активисти за животна средина

Најмалку 212 активисти за животна средина ширум светот се убиени во 2019 година, додека учествувале во еколошки акции против штетни индустрии и корумпирани вработени, со што минатата година е најсмртоносна за активистите за животна средина, соопшти невладината организација Global Witness.

Повеќе од две третини од убиствата се случиле во Латинска Америка.

Вистинската бројка на смртни случаи сигурно е поголема, бидејќи некои убиства не се пријавени.

Една од десет жртви е жена, соопшти организацијата. (МИА)

Коронавирус