недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 40
home Вести

Минатата година најсмртоносна во историјата на САД

Минатата година најсмртоносна во историјата на САД

ВМинатата година беше најсмртоносна во историјата на САД, откако стапката на смртност поради епидемијата на коронавирусот се зголеми за 15 отсто, покажуваат резултатите од студијата на американскиот Центар за контрола и превенција на заразни болести (ЦДЦ).

Како што пренесува американската веб страница „Политико“, повеќе од 3 милиони луѓе починале во САД во 2020 година, а Ковид-19 е трета водечка причина за смртта, по срцевите заболувања и карциномот.

„Политико“ наведува дека со објавување на извештајот, што допрва треба да следи, ЦДЦ првпат ќе соопшти дека минатата година имало рекорден број смртни случаи, за што придонела и епидемијата на коронавирусот.

Според последните податоци на веб-страницата Ворлдметерс, досега во САД починале околу 550.000 луѓе од коронавирус, од речиси 30 милиони заразени.

Коронавирус