сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 37
home Вести

Милиони луѓе без струја во Аргентина, Уругвај, Парагвај и Бразил

Милиони луѓе без струја во Аргентина, Уругвај, Парагвај и Бразил

Во Јужна Америка денеска се случи масовен прекин на снабдување со електрична енергија, поради што милиони луѓе ширум Аргентина, Уругвај, Парагвај и јужниот дел на Бразил останаа без струја.

Енергетската компанија „Едесур Аргентина“ преку Твитер соопшти дека дошло до масовен прекин на снабдувањето во меѓусебно поврзаниот електричен систем.

Коронавирус