среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 150
АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Вести

Милијардерот Бафет купи уште 75 милиони акции на Епл

Милијардерот Бафет купи уште 75 милиони акции на Епл

Милијардерот Ворен Бафет, односно неговиот фонд Беркшир хатавеј, купи уште 75 милиони акции на Епл (Apple).

Со тоа овој бизнисмен дополнително го зголеми својот удел во ИТ компанијата – сега има вкупно 240,3 милиони акции во вредност од 42,5 милијарди долари.

– Тоа е неверојатна компанија. Мислам дека заработува двапати повеќе од другите најпрофитабилни компании во САД “, истакна Бафет.

МИА