сабота, 11. јули 2020. Вести денес: 19
МЕГА БОМБА

Еве ја целата листа: Речиси цело семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ добија кривични од Боки 13

home Вести

Мијатовиќ: Неприфатливо однесувањето на хрватската полиција кон мигрантите

Мијатовиќ: Неприфатливо однесувањето на хрватската полиција кон мигрантите

Комесарката на Советот на Европа за човекови права Дуња Мијатовиќ денеска го критикуваше однесувањето на хрватската полиција кон илегалните мигранти кои доаѓаат од БиХ, а од властите во Сараево побара поодговорен однос кон мигрантите.

Мијатовиќ посебно ја критикуваше праксата на т.н. пуш бек, односно туркање на мигрантите назад преку границата. Таа тактика, според неа е кршење на Конвенцијата за човекови права, вклучително и правото на азил и забрана за мачење.

– Голем број лекари ми дадоа конзистентни изјави за насилство, кое го спроведува хрватската полиција, изјави Мијатовиќ на прес-конференција во Сараево.

Таа потенцираше дека ќе продолжи да ја следи состојбата со илегалната миграција во БиХ и регионот.

Посетата на Мијатовиќ на БиХ е за да утврди колкав е степенот на проблемите на илегалните мигранти и ги посети сите бегалски кампови.

Мијатовиќ појасни дека се заложила кампот Вучјак кај Бихаќ веднаш да биде затворен поради нехумани услови, а министерот за безбедност на БиХ Драган Мектиќ ветил дека тоа наскоро ќе биде направено.

– Во БиХ има 8.000 мигранти. Дали е тоа најголемиот проблем на државата? Ним треба да им се обезбеди барем минимум од она што го добиваат бегалците од БиХ во 90-те години, потенцираше Мијатовиќ.

Парламентарни избори 2020