среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 9
home Вести

Метеоролозите најавуваат рекордна температура за Москва денес: Последен пат било толку топло во 1936 година.

Метеоролозите најавуваат рекордна температура за Москва денес: Последен пат било толку топло во 1936 година.

Денеска во Москва е можно да се сруши рекордот на висока температура за 13 јули кој е измерен пред 85 години, изјавија метереолошките служби Фобос.

Метеоролозите најавија максимална температура до 35 Целзиусови степени за денеска во главниот град на Русија, пренесува РИА Новости.

Рекордната температура за денешниот ден во Москва е измерена во 1936 година и изнесува 32,4 степени.