вторник, 21. септември 2021. Вести денес: 139
home Вести

МЕШАНА ВАКЦИНАЦИЈА: Една доза АстраЗенека, друга Фајзер покажа добри резултати против коронавирусот

МЕШАНА ВАКЦИНАЦИЈА: Една доза АстраЗенека, друга Фајзер покажа добри резултати против коронавирусот

Студија од Јужна Кореја покажа дека мешаната комбинација на вакцината, првата доза на АстраЗенека, а потоа и вакцината Фајзер против коронавирусот, има повисоко ниво на неутрализирачки антитела во споредба со двете дози на АстраЗенека, пренесува Танјуг.

Во студијата учествувале 499 медицински работници, од кои 100 примале мешани дози, 200 ги земале двете дози на вакцината Фајзер, а остатокот од луѓето ги земале обете дози на АстраЗенека.

Резултатите покажуваат дека сите покажале неутрализирачки антитела кои спречуваат вирусот да влезе во клетките и да прима, а резултатот од мешаната комбинација на вакцини покажа слични количини на неутрализирачки антитела како групата која примила две дози вакцина Фајзер.

Една британска студија минатиот месец покажа слични резултати, каде што комбинацијата на првата доза на АстраЗенека проследена со доза на вакцина Фајзер покажа најдобри резултати.

Податоците обезбедуваат понатамошна поддршка во одлуката на неколку земји да понудат алтернативи на АстраЗенека како втора доза, по наводните гласини дека АстраЗенека е поврзана со ретки проблеми со згрутчување на крвта.

Една јужнокорејска студија исто така анализирала неутрализирачка активност против главните варијанти на загриженост, соопшти Корејската агенција за контрола и превенција на болести (КДЦА).

Ниту една група не покажа намалена активност на неутрализирање против алфа варијантата, која за првпат беше идентификувана во Велика Британија, но титарот на неутрализацијата се намали за 2,5 до 6 пати во споредба со варијантата Бета, Гама и Делта, која за прв пат беше откриена во Јужна Африка, пишува Ројтерс.

Коронавирус