понеделник, 14. јуни 2021. Вести денес: 53
home Вести

Меркел: За вакцина против Ковид-19 потребни се осум милијарди евра

Меркел: За вакцина против Ковид-19 потребни се осум милијарди евра

Германската канцеларка Ангела Меркел смета дека за развој на вакцина против новиот вирус е потребно да се соберат осум милијарди евра. Меркел во неделната видеопорака потсети дека сите можат да бидат заразени со вирусот, поради што е неопходно заеднички да се дејствува.

Таа се осврна и на донаторската конференција на ЕУ којашто ќе се одржи на 4 мај.

„И Германија ќе даде значаен финансиски придонес. Активни ќе ги следиме случувањата коишто следат“, рече Меркел. Таа повика на меѓународна соработка за пронаоѓање на лек и вакцина против Ковид-19.

ЕУРО 2020

Македонија