вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 88
home Вести

Меркел во петок ќе ја посети кралицата Елизабета

Меркел во петок ќе ја посети кралицата Елизабета

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе ја посети кралицата Елизабета во замокот Виндзор за време на нејзиниот престој во Велика Британија оваа недела, соопшти денеска Бакингемската палата.

Канцеларката ќе се сретне со кралицата Елизабета во петок, кога ќе има средба и со британскиот премиер Борис Џонсон во неговата резиденција.

Предвидено е Меркел да го посети и американскиот претседател Џо Бајден на 15 јули.

Коронавирус