среда, 30. септември 2020. Вести денес: 18
home Вести

Меркел: Со сета сила во борбата против климатските промени

Меркел: Со сета сила во борбата против климатските промени

Германската канцеларка Ангела Меркел во својата новогодшна порака кажа дека со сета сила се бори против климатските промени за да им овозможи на идните генерации да живеат во мир и просперитет.

-Глобалното загревање е реално. Тоа е закана, рече Меркел во снимениот говор што ќе биде емитуван вечерва, јавија британските медиуми.

Растот на светските температури и проблемите создадаени од глобалното затоплување ги создадоа луѓето, додаде таа.

-Значи, мораме да направиме се што е во човековата моќ за да го надминеме овој човечки предизвик. Тоа е се уште можно, рече Меркел.

„Имам 65 години и сум во возраст во која јас лично веќе нема да ги доживувам сите последици на климатските промени што ќе се случат доколку политичарите не преземат нешто, наведе канцеларката.

-Нашите деца и внуци мора да живеат со последиците на тоа што го правиме или не правиме денеска. Затоа ја користам сета сила Германија да го обезбеди својот придонес – еколошки, економски, општествен – климатските промени да се доведат под контрола, истакна Меркел.

Таа ги повика Германците да размислат како да се носат со предизвиците што произлегуваат од глобалното затоплување.

Според неа, за тоа да се постигне, потребна ни е храброст да размислуваме на нов начин од било кога претходно, сила да се напуштат познатите патишта, подготвеност за испробување на нови нешта и одлучност делата да се забразаат, уверени дека необичното може да успее – и мора да успее доколку сакаме генерациите на денешните млади луѓе и нивните потомци и натаму да бидат во состојба да живеат добро на Земјата, заклучи Меркел.

Коронавирус