недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Меркел: Следува пресуден викенд

Меркел: Следува пресуден викенд

Германската канцеларка Ангела Меркел ги гледа првите успеси во борбата против коронавирусот и причина за „претпазливата надеж“, објави Дојче Веле.

Сепак, таа и членовите на нејзиниот Кабинет едногласно ги повикаа Германците да останат претпазливи и дисциплинирани.

– Ако граѓаните продолжат да бидат дисциплинирани, германската Влада верува дека првото и мало олеснување на строгите ограничувања е можно после велигденските празници. Однесувањето на граѓаните овој викенд е пресуден фактор, рече канцеларката Ангела Меркел.

Меркел во моментов не гледа потреба од заострување на мерките за борба против епидемијата. Таа ги повика граѓаните дисциплинирано да се придржуваат кон ограничувањата за контакт за време на Велигден.

Германската канцеларка планира во среда да разговара со сојузните премиери за тоа како може да се ублажат ограничувањата во јавниот и економскиот живот. Можни се само мали чекори, и многу внимателно, вели Меркел.

Многу важна проценка врз основа на која ќе бидат разгледани овие чекори ќе биде студија на Националната академија на науките која ќе биде објавена во понеделник или вторник. Меркел јасно стави до знаење да не се очекува брзо олеснување на ограничувањата.

Коронавирус