петок, 20. мај 2022. Вести денес: 151
home Вести

Меркел: Сите страни треба да го почитуваат нуклеарниот договор

Меркел: Сите страни треба да го почитуваат нуклеарниот договор

Германската канцеларка Ангела Меркел повторно ги повика сите страни да го почитуваат нуклеарниот договор со Иран, и покрај одлуката на Техеран да го зголеми збогатувањето на ураниум и дејствијата на САД да воведат економски санкции.

Според договорот, склучен во 2015 година, Иран се договори со Кина, Франција, Германија, Русија, Велика Британија и САД да ја ограничи својата нуклеарна програма.

– Се согласивме дека треба да направиме се што е потребно за да го почитуваме договорот. Германија е убедена дека Иран не треба да придонесува или да располага со нуклеарно оружје. Поради тоа ние ќе продолжиме да ги користиме сите дипломатски средства за да го поддржиме тој договор, кој секако не е идеален, но тоа е документ и ги содржи обврските на сите земји, изјави Меркел за време на заедничката прес-конференција со рускиот претседател Владимир Путин во Москва.

Коронавирус