среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Меркел сака целосно укинување на граничните контроли во Шенген од 15 јуни

Меркел сака целосно укинување на граничните контроли во Шенген од 15 јуни

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека сака од 15 јуни да биде укината вонредната гранична контрола воведена во Шенген зоната поради коронавирусот.

– Ако состојбата на заразата го дозволи тоа, сакам да повторам дека од 15 јуни граничните контроли во Шенген зоната можат целосно да бидат укинати, рече Меркел во Бундестагот.

Коронавирус