вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 169
home Вести

Меркел најавува нови борбени авиони и тенкови во ЕУ

Меркел најавува нови борбени авиони и тенкови во ЕУ

Европските земји во иднина би можеле заедно да развојат нов систем на вооружување, кој вклучува борбени авиони и тенкови, порача германската канцеларка Ангела Меркел.

-Германија и Франција по тоа прашање се на самиот врв, изјавил Меркел во видео порака до нацијата.

Таа додала дека на германската војска и се потребни „соодветни финансиски средства“ за да одговори на актуелните предизвици.

Меркел истакнала дека станува се појасно дека во иднина европските членки на НАТО Алијанската ќе мора да превземат поголема одговорност.

Коронавирус