среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Меркел: Има многу добра волја, но постои можност да не се договориме во ЕУ

Меркел: Има многу добра волја, но постои можност да не се договориме во ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркер изјави денеска дека постои можност лидерите на Европската унија да не постигнат договор за пакетот за опоравување на ЕУ, што вклучува седумгодишен заеднички буџет и фонд за обнова од последиците од кризата со Ковид-19

– Има многу добра волја, но исто така и многу ставови. Јас ќе ги вложат сите напори, но постои можност да не се постигне резултат, рече Меркел.

Лидерите на 27 земји-членки на ЕУ, веќе трет ден по ред, преговараат за новиот буџет на Унијата, кој треба да обезбеди, во еден дел, неповратна помош на земјите-членки за санација на последиците врз економиите предизвикани од вирусот Ковид-19, а друг дел во форма на кредити.

Коронавирус