четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Меркел: Германија врши притисок да му се обезбеди медицинска помош на Навални

Меркел: Германија врши притисок да му се обезбеди медицинска помош на Навални

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изрази загриженост во врска со здравствената состојба на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални.

„Германската влада, заедно со други, врши притисок да му се обезбеди соодветна медицинска помош“, рече Меркел пред Парламентарното собрание на Советот на Европа.

Таа исто така ја оцени како многу алармантна групацијата на руски трупи на границата со Украина.

Меркел рече дека е важно да се одржи дијалог на таа тема.

Qatar 2022