понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 165
home Вести

Меркел: Германија нема да учествува во воздушни напади врз Сирија

Меркел: Германија нема да учествува во воздушни напади врз Сирија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска исклучи можност Германија да учествува во воени напади врз Сирија.

Таа истакна дека Германија нема да учествува во воени акции против Сирија.

Меркел нагласи дека Германија ќе поддржи и ќе прави се со цел да се испрати сигнал дека е неприфатливо користење хемиско оружје.

Коронавирус