недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Меркел: Европската соработка значајна за борбата со Ковид-19

Меркел: Европската соработка значајна за борбата со Ковид-19

Германската канцеларка Ангела Меркел нагласи на видео конференција со други европски лидери и членови на Европската комисија дека објаснила што прави нејзината земја за да спречи ширење на новиот коронавирус и како Владата финансиски ги поддржува компаниите особено погодени од епидемијата.

Таа ја истакна важноста на координираната борба на Европејците против епидемијата, како и напорите за развој на вакцина против коронавирусот.

Во соопштението се вели дека другите лидери исто така ја истакнале потребата за соработка помеѓу европските земји во борбата против Ковид-19.

Коронавирус