петок, 5. март 2021. Вести денес: 79
home Вести

Меланија со најава за големи промени по Белата куќа

Меланија со најава за големи промени по Белата куќа

Поранешната прва дама на САД, Меланија Трамп, има амбициозни планови и веќе организира нов „кабинет“, иако таа неодамна ја напушти Белата куќа. Извори блиски до Трамп за „CNN“ велат дека Меланија планира да продолжи да работи на проектот „Биди најдобар“ за помош на децата.

За време на мандатот на нејзиниот сопруг, Меланија ја започна иницијативата „Биди најдобар“, чија цел е промовирање на здрав начин на живот, користење на социјалните мрежи на позитивен начин и борба против злоупотреба на опиоиди.

Според „CNN“, Трамп малку и помогнал да ја развие својата иницијатива додека биле во Белата куќа. Минаа недели меѓу јавните настани, а само едно лице работеше на проектот.

Во иднина, новиот кабинет на Меланија Трамп треба да се состои од тројца вработени, кои цело време работеле за првата дама во Белата куќа, тврдат извори.

Меланија, наводно, ја назначила Хејли Д’Антуоно за шефица на кабинетот, која се грижела за одговорностите на Меланија и аранжманите за патувања во последните четири години.

Портпаролот на Меланија сè уште не зборува за оваа цел, но извори тврдат дека Меланија отворила канцеларија пред луксузниот објект Мар-а-Лаго, каде сега живее семејството Трамп. Меланија, наводно, е заинтересирана да отвори канцеларија во Палм Бич.

Коронавирус