вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 68
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Мексико се поблиску до половина милион заразени луѓе со Ковид-19

Мексико се поблиску до половина милион заразени луѓе со Ковид-19

Мексиканското Министерство за здравство денеска соопшти дека се потврдени 4.376 новозаболени со Ковид-19, со што бројот на инфицирани се искачи на 480.278 лица.

Во изминатите 24 часа 292 лица починале од последици од новиот коронавирус со што бројот на смртни случаи изнесува 52.298.

Мексико е на шесто место по бројот на заболеми и на трето место во светот по смртни случаи.