среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 171
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Мексико нуди политички азил за Асанж

Мексико нуди политички азил за Асанж

Мексиканската влада соопшти дека е подготвена да понуди политички азил на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж.

Британски судија вчера ја блокираше екстрадицијата на Асанж во САД.

– Ќе го замолам министерот за надворешни работи да организира британската влада да го ослободи г. Асанж и Мексико да му понуди политички азил, изјави претседателот на Мексико, Мануел Лопез Обрадор.

Шефот на државата ја поздрави одлуката на британскиот суд и ја опиша како „триумф на правдата“.

– Асанж е новинар и заслужува шанса, нагласи Обрадор.

Мексиканскиот лидер вети државата да не се меша во политичките работи на други земји.

Во минатото, Мексико им обезбеди политички азил на многу луѓе, вклучувајќи ги Ево Моралес, Августо Сесар Сандино и Леон Троцки.

Коронавирус