недела, 1. август 2021. Вести денес: 0
home Вести

Мексиканскиот наркобос „Ел Чапо“ осуден на доживотен затвор

Мексиканскиот наркобос „Ел Чапо“ осуден на доживотен затвор

Американски суд му изрече доживотна затворска казна на мексиканскиот наркобаронот Хоакин Гузман „Ел Чапо“ (62), јави ДПА.

Тој доби уште 30 години затвор, како и парична казна од 12,6 милијарди долари, што ги заработил со криминалната активност.

„Ел Чапо“ беше еден од шефовите на мексиканскиот наркокартел „Синалоа“ а „бизнисот“ му се состоеше од производство и трговија со кокаин, хероин, марихуана и метамфетамини, што илегално ги внесуваше на американскиот пазар.

Коронавирус