недела, 23. јануари 2022. Вести денес: 17
home Вести

Меј го именуваше новиот шеф на дипломатијата

Меј го именуваше новиот шеф на дипломатијата

Британската премиерка Тереза Меј го именуваше Џереми Хант за министер за надворешни работи.

Хант доаѓа на местото на Борис Џонсон кој денеска си поднесе оставка на функцијата во знак на протест поради владините планови за блиски трговски односи со Европската унија.

-Кралицата со задоволство го одобри именувањето на пратеникот Џереми Хант за државен секретар за надворешни и работи на Комонвелтот, соопшти кабинетот на премиерката Меј, пренесува Ројтерс.

Претходно денеска министерот за надворешни работи Борис Џонсон и министерот за Брегзит, Дејвид Дејвис си поднесоа оставки во знак на протест поради плановите на премиерката за излез од ЕУ, кои таа ги усогласуваше со кабинетот во минатиот петок.

Коронавирус