четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 31
home Вести

Медуза уби човек во Австралија – првпат по 14 години

Медуза уби човек во Австралија – првпат по 14 години

Тинејџер од австралиската покраина Квинсленд почина од убод од медуза. Тоа е прв ваков смртен случај во земјата по 14 години.

Младиот човек пливал во северното приморје кога го допрела така наречената морска оса (Chironex fleckeri), која се смета за најотровната медуза и едно од најопасните морски животни. Несреќата се случила на 22 февруари. Брзата помош пристигнала брзо и 17-годишникот веднаш бил пренесен со хеликоптер до најблиската болница.

Полицијата во Квинсленд денеска потврди дека момчето починало во понеделникот.

Последен пат, шестгодишно момче беше убиено од медуза во 2007 година, исто во северното приморје на Австралија.

Коронавирус