четврток, 28. септември 2023. Вести денес: 87
home Вести

Медоуз тврди дека Трамп позитивен на Ковид-19 учествувал во претседателска изборна дебата

Медоуз тврди дека Трамп позитивен на Ковид-19 учествувал во претседателска изборна дебата

Поранешниот шефот на Белата куќа, Марк Медоуз во својата нова книга тврди дека Доналд Трамп и покрај тоа што бил позитивен на Ковид-19 учествувал во една од претседателските изборни дебати со актуелниот претседател Џо Бајден.

Медоуз тврди дека Трамп на 26 септември 2020 година бил позитивен на Ковид-19, а потоа повторно се тестирал и добил негативен тест и „продолжил како ништо да не се случило“ и на 29 септември учествувал во претседателската дебата.

Трамп на 2 октомври 2020 година потврди дека има Ковид-19.

Поранешниот американски претседател во новата книга ги негира наводите на Медоуз истакнувајќи дека е лажна вест.