среда, 8. јули 2020. Вести денес: 37
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Марш за убиените или исчезнатите девојчиња и жени во Мексико

Марш за убиените или исчезнатите девојчиња и жени во Мексико

Членови на семејствата на жени и девојчиња, кои се убиени или се водат како исчезнати, вчера маршираа во Мексико Сити барајќи правда за жртвите.

Учесниците на маршот кои тргнааа од споменикот на Независноста кон плоштадот, носеa виолетови крстови со имињата на десетина жртви.

Маршот е одржан еден ден по одбележувањето на Денот на мртвите наречен „Ден на мртвите жени“.

Според податоците на Обединети нации во Мексико секој ден гинат по девет жени.

Организаторката на маршот Фрида Гереро изјави дека учесниците бараат од властите да покаажт „вистински интерес“ за решавање на случаите убиства на жените.

Парламентарни избори 2020