петок, 31. март 2023. Вести денес: 38
home Вести

Мароко забранува летови од цел свет поради омикрон мутацијата

Мароко забранува летови од цел свет поради омикрон мутацијата

Мароканските власти синоќа соопштија дека од денеска ќе ги суспендираат сите летови кои пристигнуваат од целиот свет на две недели поради Омикрон, нов сој на Ковид-19. Привремената забрана ќе трае две недели, јавија локалните медиуми, повикувајќи се на здравствениот комитет.

Одлуката е одговор на „брзото ширење“ на Омикрон, особено во Европа и Африка, објаснуваат здравствените власти. Тие наведуваат дека редовно ќе ја проценуваат состојбата за доколку има потреба да се менуваат мерките.

Сојот наречен Омикрон од Светската здравствена организација (СЗО), ги доведе во прашање глобалните напори за борба против пандемијата бидејќи постои стравување дека Б.1.1.529 е многу заразен, што поттикна многу земји повторно да воведат мерки. Оваа нова варијанта има најмалку 10 мутации, за разлика од Бета која има три или Делта со две мутации.