среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 95
АКТУЕЛНО

Активни над 20.800 случаи на коронавирус

home Вести

Марк Бениоф – нов сопственик на весникот „Time“

Марк Бениоф – нов сопственик на весникот „Time“

Коосновачот на Salesforce,com Марк Бениоф и неговата сопруга го купија американскиот весник „Тајм“, само осум месеци откако беше продаден на американската медиумска група Мередит Корпорејшн.

Милијардерот Бениоф списание го купи за 190 милиони долари, а според „Мередит“ тој нема да биде вклучен во секојдневното работење или во новинарските одлуки.

Договорот се очекува да биде финализиран за еден месец, но претходно треба да добие дозвола од регулаторните органи.

Според „Форбс“, Бениоф има имот во вредност од 6,7 милијарди долари.

Коронавирус