четврток, 2. декември 2021. Вести денес: 200
home Вести

Манила е во карантин

Манила е во карантин

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте нареди прекин на домашниот сообраќај во областа на Манила во следните 30 денови и одобри карантин во регионот за спречување на ширењето на новиот коронавирус.

Тој забрани и големи митинзи во главниот град, ја прекина работата на многу владини агенции и ја продолжи суспензијата на наставата за уште еден месец.

Во телевизиско обраќање, Дутерте предупреди дека оние кои ги кршат правилата или одбиваат да ги применуваат, ќе завршат во затвор. На Филипините досега се потврдени 52 случаи на заболени од Ковид-19, а две лица починаа.

Коронавирус